Bohužel, tak jako v mnoha jiných činnostech i ve výcviku řidičů začali podnikat lidé, pro které je rozhodující zisk, bez ohledu na to, že svým podnikáním přímo ohrožují životy ostatních. Každou chvíli slyším od svých žáků jak jejich kamarádi nebo spolužáci získali řidičský průkaz a nemuseli se trápit s nějakou teorií a jízd jim stačilo také daleko méně než zákonem stanovených 28 hodin. Teprve až je takový rychle vycvičený spolužák sveze, tak zjistí, že o couvání neví prakticky nic, o ruční brzdě ani neví, že existuje, přejet z pruhu do pruhu je hororový zážitek a před křižovatkou bez semaforů potřebuje radu spolujezdců. Tím se dostáváme k prvnímu kritériu výběru a pro mnoho lidí rozhodujícímu - ceně.
-
1. Cena
Jestliže vyberete autoškolu pod 8 000,- je téměř jisté, že počet hodin pro výcvik stanovený zákonem bude, a to i dost podstatně, zkrácen. Je potřeba si uvědomit, že žák sice po několika jízdách je schopný samostatně se rozjet, sem tam zařadit nějaký rychlostní stupeň a zastavit, ale to se může naučit i doma a ne za to utratit třeba 7 000,-. Autoškola Vás má naučit včas řešit dopravní situace a bezpečně projet křižovatkou, sledovat provoz kolem sebe, bezpečně objíždět překážky a spoustu jiných věcí. Za 25 let co se věnuji výcviku řidičů, jsem ještě nepotkal žáka, kterého bych po odjetí 28 hodin neměl už co učit. Když se rozhodnete pro autoškolu s předpokladem lepšího výcviku (kolem 9 000 a více) je potřeba si přečíst co nabízí na webových stránkách nebo ji navštívit a pokud to jde tak se zeptat někoho kdo tuto autoškolu absolvoval. Ne vždy co je napsáno, si také skutečně vyzkoušíte. Některé autoškoly toho sice hodně naslibují, ale málo vykonají. Také je dobré se zeptat do kdy je potřeba uhradit celou částku. Jestliže někdo požaduje celou částku ještě před zahájením výcviku, nevěští to nic dobrého. Ne každý ví, že si výcvik můžete převést do jiné autoškoly, když se Vám chování učitele nebo způsob výcviku nezamlouvá, ovšem kolik se Vám má vrátit ze zaplacené částky, za výcvik který jste nevyužili, to už nikde stanovené není.
-
2. Příplatky
Je velmi důležité si nechat vysvětlit, co vše máte zahrnuto v základní ceně, která je uvedena. Levná autoškola se Vám může značně prodražit. Nejčastěji příplatek za zdravotní přípravu nebo za zkoušky. U zkoušky je potřeba rozlišit poplatek magistrátu, který činí 700,- a příplatek autoškole, který může být libovolný. Poplatek za opravné zkoušky opět je potřeba rozlišit na poplatek magistrátu opravné testy 100,- a jízdy 400,- a příplatek autoškole, který může být jakýkoliv. Příplatek za doplňkové jízdy. Jestliže po odjetí 28 hodin nejsou Vaše jízdy dobré, může Vám autoškola doporučit (ne přikázat) si přikoupit jízdy. Většinou 300,- a více za 1 hodinu. Můžete ale narazit i na různé další. Fantazie některých podnikatelů je neuvěřitelná (např. za pojištění proti nehodě, ujeté kilometry nad stanovený limit aj.).
-
3. Výuka teorie
Jestliže narazíte na autoškolu, kde Vás posadí hned do auta nebo Vám jen dají knížku, ať se naučíte sami a pak, že Vám v autě vysvětlí, co bude potřeba, tak raději hledejte jinou. Protože co se nenaučíte do zkoušek, tak se už nenaučíte nejspíš nikdy, anebo pozdě. Většina lidí po získání řidičského průkazu se totiž o pravidla začne zajímat až po nějakém krizovém zážitku, případně si nechají něco vysvětlit od známého (někdy naneštěstí špatně). I když pravidel pro řešení křižovatek není mnoho, tak jejich pochopení dělá potíže a ne každý zvládne přezkoušení, které provádím před tím, než začneme jezdit, napoprvé úspěšně. A ještě daleko obtížnější to je, když máte řešit dopravní situace za jízdy. Pokud Vám někdo chce vysvětlovat pravidla za jízdy bez předchozího teoretického vyučování, tak buď to nepochopíte vůbec, anebo špatně. Potom dochází právě k situacím, které jsou popsány na úvodní straně.
-
4. Trenažér
Některé autoškoly používají trenažer jako lákadlo, proč si máte vybrat právě je a pro někoho to určitě význam má. Hlavně pro osoby kde je předpoklad větších potíží v začátcích třeba kvůli vyššímu věku. Ale má to jeden velký zápor. Hodina trenažeru zatím zcela nenahrazuje hodinu výcviku v autě, i když podle zákona je poměr 1:1. Odpovídající poměr by snad byl 2:1, kdyby se Vám učitel na trenažeru opravdu věnoval, ovšem nejčastěji to dopadá tak, že se za hodinu ve vozidle naučíte více než za 4 hodiny na trenažeru. V současné době tedy bohužel dochází k tomu, že použití trenažeru kvalitu výcviku snižuje.
-
5. Doprava žáka
Další zajímavá nabídka některých autoškol. Ovšem jen do chvíle, než nad tím trochu zapřemýšlíte. Jestliže to máte domů pouhých 15 minut do města a autoškola pro Vás přijede a pak opět odveze domů tak plnou třetinu výcviku (1 vyučovací hodina = 45 minut a nejčastěji se jezdí 2 hodiny najednou) strávíte jízdou místy, které znáte. Prakticky přes 9 výcvikových hodin strávíte jízdou tam a zpět. 2 hodiny nějakou výcvikovou hodnotu mají, ale 7 hodin je prakticky zabitých. Křižovatek minimum, sledovat značky není potřeba, protože už je znáte nazpaměť a tak se můžete třeba bavit s učitelem. Příjemná, klidná jízda, jenže přínos pro získání nějakých řidičských dovedností je nulový. Sami časem zjistíte, že i když budete jezdit autem velmi často, ale jen po místech kde to znáte a pak se vydáte někam do neznáma, tak budete mít s řízením plno práce a bude Vám dost dlouhou chvíli trvat, než začnete registrovat značky a v klidu řešit situace v křižovatkách. A jestliže Vás na stereotyp jízdy začnou takto navykat už v autoškole, můžete mít v budoucnu s řízením velké problémy. Jiný způsob je ten, že vezete domů žáka, který skončil před Vámi. Když budete vozit pokaždé někoho jiného na různá místa, tak to je o něco lepší, ale i tak strávit třeba polovinu výcviku na okresních cestách s minimálním provozem a to také není zrovna moc užitečné.
-
6. Jaké auto
S tím si není potřeba dělat nějaké větší starosti. Jestli jezdí auto na plyn, benzin nebo naftu začínající řidič v autoškole většinou nepozná. S menším a většinou slabším autem, získáte větší cit pro ovládání spojky, naproti tomu někdo má zbytečně velký strach z řízení většího a silnějšího vozidla, a pokud je předpoklad, že bude jezdit právě s takovým, je lepší na rozměrově podobném i absolvovat výcvik. Ideální je vyzkoušet si oboje.
-
7. Velikost autoškoly
Velká autoškola Vám zajistí komplexní výcvik, pokud chcete dělat i motorku nebo později nákladní vozidla, ale jen pro výcvik na skupinu B (osobní auta) je velká autoškola spíše nevýhodou. Jestliže se při výcviku žáka se vystřídají 2 nebo i více učitelů není to pro žáka moc dobré, protože i když jsou pravidla jedny, tak každý učitel má k výcviku jiný přístup, a rozdíly ve výuce, které z toho vyplynou, zkušený řidič ani nevnímá, ale začátečníka dokonale zmatou. Pro teorii, které se většinou účastní větší počet žáků, je předepsaný vyšší počet vyučovacích hodin, přesto individuální přístup v menších autoškolách je efektivnější. Ovšem rozhodující je snaha učitele něco žáka naučit a ne pouze si to při jízdách odsedět a tuto věc velikost autoškoly neovlivní. Také se stává, že někteří učitelé používají žáka jako taxikáře. Místo 90 minut řízení jezdí 60 a 30 stráví čekáním na učitele bez náhrady. Je sice možné ve větší autoškole požádat o výměnu učitele, ale myslím si, že je lepší takovou autoškolu zcela opustit.
Žádná autoškola Vám nezaručí, že auto nikdy nepoškodíte, ale kdo z teorie ví jen velmi málo a v autě si nechal hodiny zkrátit tak pravděpodobnost nehody je skutečně velká. Jestliže na výcviku ušetříte třeba 2 000,- tak to dnes už nestačí ani na malé opravy. Nezapomeňte, že autoškola musí s Vámi odjet při výcviku skupiny B minimálně 28 vyučovacích hodin po 45 minutách. To zkrátit nejde. Potom po ukončení výcviku je povinna Vás přihlásit do 15 dnů ke zkouškám. Autoškolu můžete kdykoliv vyměnit a ta, kterou opouštíte je povinna Vám vydat přihlášku a doklad o tom, co jste už absolvovali. Celý výcvik musíte dokončit do 18 měsíců od jeho zahájení.